Monday, August 20, 2018
Worldwide Leader in Sports News
for the Deaf Community

Prep Wrestling Roundup - January 28

Saturday, January 27, 2018

indianaIndiana @ IHSAA Sectional 26 tournament.

106 - Forfeit

113 - Jared Spinale placed 5th and scored 9.00 team points.
Championship Round 1 - Jared Spinale (Indiana) received a bye.
Quarterfinal - Jared Spinale (Indiana) won by forfeit (Brebeuf Jesuit Preparatory).
Semifinal - Gabriel Smith (Lawrence Central) pin Jared Spinale (Indiana)(Fall 2:49).
Consolation Round 3 - Chris Peters (North Central (Indianapolis)) decision Jared Spinale (Indiana)(Dec 4-1).
5th Place Match - Jared Spinale (Indiana) decision Jackson Bolen (Indianapolis Bishop Chatard)(Dec 9-7).

120 - Forfeit

126 - Forfeit

132 - Tyler Skomp did not place and scored 0.00 team points.
Championship Round 1 - Tyler Skomp (Indiana) won by forfeit (Indianapolis Broad Ripple).
Quarterfinal - Chris Wilkerson (Mount Vernon (Fortville)) pin Tyler Skomp (Indiana)(Fall 1:09).
Consolation Round 2 - Arieon Smith (Indianapolis Arlington) pin Tyler Skomp (Indiana)(Fall 1:25).

138 - DeJavier Goodner placed 5th and scored 10.00 team points.
Championship Round 1 - DeJavier Goodner (Indiana) received a bye.
Quarterfinal - Aidan Alford (Mount Vernon (Fortville)) decision DeJavier Goodner (Indiana)(Dec 10-3).
Consolation Round 2 - DeJavier Goodner (Indiana) won by forfeit (Indianapolis Arlington).
Consolation Round 3 - Jesus Mancera (Lawrence Central) pin DeJavier Goodner (Indiana)(Fall 3:57).
5th Place Match - DeJavier Goodner (Indiana) pin Aidan Bunce (Lawrence North)(Fall 0:35).

145 - Forfeit

152 - DeAngelo Jones placed 4th and scored 14.00 team points.
Championship Round 1 - DeAngelo Jones (Indiana) won by forfeit (Brebeuf Jesuit Preparatory).
Quarterfinal - DeAngelo Jones (Indiana) pin Isiah Diaz (Mount Vernon (Fortville))(Fall 3:14).
Semifinal - Elliot Rodgers (Indianapolis Cathedral) pin DeAngelo Jones (Indiana)(Fall 1:49).
Consolation Round 3 - DeAngelo Jones (Indiana) pin Kamari Boose (Lawrence Central)(Fall 1:27).
3rd Place Match - Carl Torrence (North Central (Indianapolis)) pin DeAngelo Jones (Indiana)(Fall 0:11).

160 - Forfeit

170 - Jerrick Pothorski did not place and scored 0.00 team points.
Championship Round 1 - Jerrick Pothorski (Indiana) received a bye.
Quarterfinal - Charlie Moore (Mount Vernon (Fortville)) pin Jerrick Pothorski (Indiana)(Fall 2:52).
Consolation Round 2 - Darren Reese (Indianapolis Arlington) major decision Jerrick Pothorski (Indiana)(MD 16-7).

182 - Forfeit

195 - Forfeit

220 - Tyantwon Redding placed 3rd and scored 18.00 team points.
Championship Round 1 - Tyantwon Redding (Indiana) won by forfeit (Lawrence Central).
Quarterfinal - Tyantwon Redding (Indiana) won by forfeit (Brebeuf Jesuit Preparatory).
Semifinal - Cameron Brown (North Central (Indianapolis)) decision Tyantwon Redding (Indiana)(Dec 3-2).
Consolation Round 3 - Tyantwon Redding (Indiana) pin Will Lawrence (Indianapolis Arlington)(Fall 0:58).
3rd Place Match - Tyantwon Redding (Indiana) pin Alex Geise (Indianapolis Bishop Chatard)(Fall 1:36).

285 - Jaylan Jefferson did not place and scored 0.00 team points.
Championship Round 1 - Tyler Majors (Lawrence North) pin Jaylan Jefferson (Indiana)(Fall 0:30).
Consolation Round 1 - Jaylan Jefferson (Indiana) 12-12 received a bye.
Consolation Round 3 - Jaylan Jefferson (Indiana) 12-12 received a bye.

Team Scores: 1) Indianapolis Cathedral 297.0 2) North Central (Indianapolis) 221.5 3) Lawrence North 176.0 4) Mount Vernon (Fortville) 157.5 5) Lawrence Central 148.0 6) Indianapolis Bishop Chatard 83.0 7) Indiana 51.0 8) Indianapolis Arlington 39.0 9) Brebeuf Jesuit Preparatory 14.0 10) Indianapolis Broad Ripple 0.0.

 
20% Off + Free Shipping on all Fitness Items Now