Friday, June 22, 2018
Worldwide Leader in Sports News
for the Deaf Community

Prep Scoreboard - Friday, May 11 & Saturday, May 12

Track ScoreboardBoys Track & Field
Colorado @ 1A Invitational Track Meet
1) Simla 64 2) DeBeque 60 2) McClave 60 4) Pikes Peak Christian 55 5) Springfield 49 6) Haxtun 48 7) Holly 43 8) Eads 34 9) Kit Carson 23 9) Briggsdale 23 11) Otis 21 12) Granada 19 12) Cheyenne Wells 19 14) Evangelical Christian 18 14) Deer Trail 18 14) Idalia 18 17) Kim 17 18) Hanover 16 18) Kiowa 16 20) Walsh 14 21) Arickaree 12 22) Fleming 11 23) Miami Yoder 10 24) Elbert 8 25) Wiley 7 26) Weldon Valley 6 27) Lone Star 4 27) Cheraw 4 29) Edison 3 30) Colorado 1

Eastern North Carolina @ NCHSAA 1A Mideast Regional
1) Pender 86 2) Research Triangle 84.5 3) Rosewood 78.5 4) Franklin Academy 75.5 5) Hobbton 48 6) Lakewood 45 7) Union 36 8) Princeton 31.5 9) Granville Central 31 10) KIPP Pride 30.5 11) Louisburg 23.5 12) Raleigh Charter 20 13) East Columbus 18 14) South Robeson 16 15) Northwest Halifax 14 16) Rocky Mount Prep 13 16) Voyager Academy 13 18) Eastern North Carolina 10 19) Neuse Charter 8 20) North Duplin 6 21) Oxford Prep 5 22) West Columbus 3

Idaho @ 1A District 4 Championships
1) Valley 177 2) Murtaugh 115 3) Raft River 70 4) Oakley 44 5) Castleford 41 6) Lighthouse Christian 40 6) Community School 40 8) Carey 39 9) Hansen 29 10) Camas County 27 11) Hagerman 21 12) Dietrich 15 13) Idaho 5

Illinois @ Gillespie Invitational
1) Carlinville 140 2) Litchfield 106 3) Staunton 81 4) Gillespie 53 5) North Mac 52 6) Glen Carbon (Father McGivney Catholic) 44 7) Bunker Hill 31 8) Illinois 28 9) Greenfield 21

Iowa @ 1A District (Fremont-Mills)
1) St Albert 183 2) Clarinda Academy 75 3) Southwest Valley 72 4) Riverside 69 5) Fremont-Mills 62 6) Griswold 60 7) East Mills 46 8) Sidney 43 9) Stanton 40 10) Bedford 31 11) Lenox 23 12) Essex 20 13) Iowa 1

Maryland hosts Eastern Schools for the Deaf Athletic Association Track & Field Championships
Division 1 - 1) Maryland 142 2) Ohio 62 3) American 57 4) New York 28 5) Lexington 7

Division 2  - 1) St Mary's 68 2) New Jersey 53 3) Rochester 28 4) Rhode Island 19
5) Cleary 19

Oregon @ 1A-1 Casco/Valley 10 District Championships
1) North Clackamas Christian 109 2) Southwest Christian 97 3) Crosshill Christian 76 4) St Stephen's Academy 63 5) Damascus Christian 60 6) Oregon 42 7) CS Lewis Academy 41 8) Veritas 34 9) Falls City 32 10) Open Door Christian 28 11) Portland Waldorf 26 12) Jewell 16 13) Valor Christian School International 7 14) Grandview Christian 6 15) Perrydale 1

Tennessee @ TSSAA D-I Small Schools East Regional
1) Alcoa 132 2) Austin-East Magnet 87 3) Signal Mountain 79 4) Gatlinburg-Pittman 48.5 5) West Greene 42 5) Arts & Sciences (Chattanooga) 42 7) Brainerd 40 8) Loudon 35 9) Northview Academy 33 10) Claiborne 29 11) Tyner 28 12) University School 26 13) McMinn Central 23 14) L & N STEM Academy 15 15) Sequatchie County 11 16) Happy Valley 9.5 17) South Pittsburg 7 18) Tellico Plains 5 19) Sweetwater 3 19) Tennessee 3 19) Chuckey-Doak 3

Girls Track & Field
Colorado @ 1A Invitational Track Meet
1) Springfield 99 2) Eads 66.5 3) Holly 61.5 4) Simla 55 5) DeBeque 38 6) Kiowa 35 7) McClave 33 8) Pikes Peak Christian 27 8) Lone Star 27 10) Arickaree 26 11) Prairie 22 11) Fleming 22 11) Evangelical Christian 22 14) Granada 21 15) Haxtun 20 15) Wiley 20 17) Otis 19 17) Weldon Valley 19 19) Miami Yoder 18 20) Cheyenne Wells 14 21) Kit Carson 11 21) Idalia 11 23) Kim 9 24) Cheraw 8 25) Edison 6 26) Briggsdale 5 27) Deer Trail 4 28) Colorado 2 29) Heritage Christian 1

Maryland hosts Eastern Schools for the Deaf Athletic Association Track & Field Championships
Division 1 - 1) Maryland 165 2) Lexington 36 3) American 34 4) Ohio 31 5) New York 7

Division 2 - 1) Rochester 69 2) St Mary's 62 3) New Jersey 27 4) Rhode Island 20 5) Cleary 7

Oklahoma @ OSSAA 1A State Championship
1) Boise City/Keyes/Felt 72 2) Thomas-Fay-Custer 60 3) Velma-Alma 55 4) Regent Preparatory 52 4) Texhoma 52 6) Ripley 33 7) Davenport 32 8) Seiling 29 9) Vici 28 10) Welch 23.3 11) Beaver 20 11) Cherokee 20 13) Cyril 16 13) Sharon-Mutual 16 15) Weleetka 12 15) Pond Creek-Hunter 12 17) Southwest Covenant 10.3 18) Central (Marlow) 18) Waurika 10 20) Snyder 8 20) Goodwell 8 22) Timberlake 7.3 23) Empire 7 23) Laverne 7 25) Canton 6 25) Midway 6 25) Garber 25) Hydro-Eakly 6 29) Forgan 5 29) Indiahoma 5 31) Clayton 3 32) Sweetwater 2 32) Foyil 2 32) Kremlin-Hillsdale 2 32) Covington-Douglas 2 36) Sasakwa 1 36) Deer Creek-Lamont 1 36) Maysville 1 36) Okeene 1 36) Oklahoma 1 36) Alex 1

Oregon @ 1A-1 Casco/Valley 10 District Championships
1) Southwest Christian 131 2) Damascus Christian 98 3) Perrydale 93 4) Jewell 76 5) St Stephen's Academy 59 6) Falls City 52 7) North Clackamas Christian 34 8) Crosshill Christian 33 9) Veritas 26 10) CS Lewis Academy 19 11) Willamette Valley Christian 9 11) Valor Christian School International 9 13) Oregon 6 14) Portland Waldorf 4

Prep Scoreboard - Thursday, May 10

Baseball ScoreboardBaseball
(Standings)
Maryland 7 Perry Hall Christian 3 - MIAC Semifinals
Sherman Indian 17 Riverside 7
Shortridge 20 Indiana 9

Softball
(Standings)
Indiana 9 Shortridge 4
Model 9 McLean School 8 - PVAC Semifinals
Sherman Indian 11 Riverside 5

Prep Scoreboard - Wednesday, May 9

Baseball ScoreboardSoftball
(Standings)
Indiana 23 Traders Point Christian 8
Riverside 29 La Sierra Academy 8

Boys Track & Field
St Mary’s hosts dual meet
St Mary’s 56 Cardinal O’Hara 44

Girls Track & Field
St Mary’s hosts dual meet
Cardinal O’Hara 74 St Mary’s 16

Prep Scoreboard - Tuesday, May 8

Baseball ScoreboardBaseball
(Standings)
Fremont 26 Oakland Military Institute 24
Maryland 8 Greater Grace Christian 3 - MIAC Quarterfinals
Upland Christian 6 Riverside 4
St Anselm's Abbey 12 Model 0 - PVAC Quarterfinals
Southwestern 4 Indiana 0

Softball
(Standings)
Cypress Christian 6 Texas 5 - TAPPS Division III Quarterfinals
Fremont 19 Valley Christian-Dublin 8
Heritage Christian 1 Indiana 0 - Forfeit
Maryland vs Spencerville Adventist - PPD 5/15/18
Model 20 Oakcrest School 7 - PVAC Quarterfinals
Upland Christian 18 Riverside 1

Boys Track & Field
Minnesota hosts 2018 Leo Bond Invitational
1) International School of Minnesota/ERA 80 2) Minnesota 70 3) Bethlehem Academy 60 4) Twin Cities Academy 40 5) Hiawatha Collegiate 19 6) St Paul Preparatory/HSRA 16 7) Cristo Rey Jesuit 14 7) Liberty Classical 14 9) Learning for Leadership 5

Girls Track & Field
Minnesota hosts 2018 Leo Bond Invitational
1) Bethlehem Academy 146 2) International School of Minnesota/ERA 43 3) Minnesota 42 4) Twin Cities Academy 41 5) Cristo Rey Jesuit 20 6) St Paul Preparatory/HSRA 7 7) Liberty Classical 1

Prep Scoreboard - Monday, May 7

Baseball ScoreboardBaseball
(Standings)
Indiana 15 Suburban Christian 1
Riverside 29 Redlands Adventist 3

Softball
(Standings)
Eminence 15 Indiana 5
Making Waves 23 Fremont 13

Boys Track & Field
Ohio @ Logan Open
1) Logan 190 2) Federal Hocking 43 3) Ohio 33 4) Horizon Science Academy 6 5) Federal Hocking B 2

Wisconsin @ Badger JV Invitational
1) Mukwonago 281 2) Badger 124.5 3) Racine Case 100.5 4) Janesville Parker 87.5 5) Elkhorn Area 42.5 6) Whitewater 22 7) Wisconsin 7

Girls Track & Field
Michigan @ SVL Meet Powers and Flint
1) Powers Catholic 93 2) Southwestern Academy 20 3) Michigan 4

Ohio @ Logan Open
1) Logan 144 2) Horizon Science Academy 50 3) Federal Hocking 38 4) Ohio 7

Wisconsin @ Badger JV Invitational
1) Mukwonago 195 2) Racine Case 168.66 3) Badger 109 4) Elkhorn Area 52.33 5) Whitewater 36 6) Wisconsin 33 7) Janesville Parker 26

Prep Scoreboard - Friday, May 4 & Saturday, May 5

Baseball ScoreboardSoftball
(Standings)
Indiana @ Lady Panther Classic
Elwood 19 Indiana 2
Southwood 12 Indiana 2

Boys Track & Field
Alabama @ AHSAA 1A State Track & Field Championships
1) Westminster School at Oak Mountain 100 2) Notasulga 55 3) Whitesburg Christian 47 4) Wadley 46 5) Linden 43 6) Georgiana 36 6) Houston County 36 8) Isabella 26 9) Meek 25.5 10) Marion County 24 10) Winterboro 24 12) South Lamar 23 13) Pickens County 19 14) Red Level 16 14) Cedar Bluff 16 16) Maplesville 15 16) Phillips 15 18) Pleasant Home 14 19) Addison 12 19) Coosa Christian 12 19) Holy Spirit Catholic 12 22) Donoho 9 23) Athens Bible 7 24) Loachapoka 6 24) Sweet Water 6 26) Victory Christian 5 27) Ellwood Christian 4.5 28) Alabama 4 28) Lindsay Lane Christian 4 30) Millry 3 30) Woodville 3 32) Florala 1 32) Cornerstone Schools of Alabama 1

Colorado @ Black Forest League Championship
1) Ellicott 154.5 2) Peyton 130.5 3) Simla 80 4) Pikes Peak Christian 73 5) Evangelical Christian 66 6) Kiowa 54 7) Calhan 42 8) Hanover 21 9) Elbert 17 10) Miami Yoder 12 11) Colorado 6 11) Edison 6

Maryland @ 37th General Philip Draper Invitational
1) Wakefield 89 2) Our Lady Of Good Counsel 77 3) Woodrow Wilson 61.5 4) Episcopal 56 5) St Stephens and St Agnes 54.5 6) Paul VI 46 7) Potomac (McLean VA) 40 8) Sidwell Friends 30 9) St Albans For Boys 28 10) Field 24 11) Bishop O'Connell 23 11) Bullis 23 13) Georgetown Day 20 14) Saint John Paul the Great Catholic 19 15) St Andrew's Episcopal 15 16) Maret 12 17) Bishop Ireton 11 17) St Anselm's Abbey 11 19) Landon 7 20) St Frances 5 21) Edmund Burke 4 22) Flint Hill 3 22) Trinity Christian 3 24) Maryland 1

Mississippi @ MHSAA 1A State Championships
1) Tupelo Christian 101 2) Potts Camp 97 3) John F Kennedy 89 4) Mississippi 68 5) Sacred Heart 46 6) Hollandale Simmons 33 7) French Camp 26 8) Durant Separate 25 9) Sebastopol Att Center 21 10) Broad Street 18 10) Ashland 18 12) McAdams 16 13) Leake County 14 14) Shaw 11 15) Myrtle 10 15) Okolona 10 17) Stringer Attendence Center 9 17) Piney Woods 9 19) East Marion 8 20) Falkner 7 21) Montgomery County 6 21) Ethel 6 21) Noxapater 6 24) Biggersville 5 24) Coffeeville 5 26) Coldwater 4 27) Nanih Waiya 3 28) Houlka 1

New Mexico @ NMAA 1A State Championships
1) Reserve 78.5 2) Melrose 67.5 3) Elida 66 4) Quemado 30 5) Springer 27 6) Cimarron 25 7) House 22 8) Roy 20 9) Des Moines 17 10) Clovis Christian 16 10) Animas 16 12) Carrizozo 15 12) New Mexico 15 14) Evangel Christian 14 15) Lake Arthur 7 16) Vaughn 6 17) Maxwell 5 18) Corona 3 19) Hondo Valley 2 19) Mosquero 2

South Carolina @ Class A Upper State
1) McBee 114 2) Governor's School 84 3) Lewisville 69 4) Estill 53 5) Lamar 47.50 6) Dixie 46 7) McCormick 41.50 8) Timmonsville 30 8) Ridge Spring-Monetta 30 10) Wagener-Salley 28 11) Hunter-Kinard-Tyler 24 12) Blackville-Hilda 22 13) Calhoun Falls 11 14) South Carolina 8 15) Denmark-Olar 4 15) Great Falls 4 15) North 4

Texas @ TAPPS 4A State Meet
1) Coram Deo (Flower Mound) 92 1) Cypress Christian 92 3) The Woodlands Christian 87 4) Covenant Christian (Colleyville) 75 5) Trinity Christian (Lubbock) 46 6) Lubbock Christian 44 7) Bay Area Christian 42 8) Grace Prep 35 9) Shelton 32 10) Geneva School 26 11) Reicher Catholic 24 12) Texas 23 13) San Marcos Baptist 21 14) Pantego Christian 20 14) Logos Preparatory 20 16) Faith Academy Of Marble Falls 18 17) San Juan Diego Catholic 17 18) Vanguard 13 19) McKinney Christian 10 20) Brentwood Christian 9 21) Temple Christian (Fort Worth) 8 21) Trinity Midland 8 23) John Paul II (New Braunfels) 4 24) San Jacinto Christian 3 24) Lake Country Christian 3 26) Lone Star Southeast (Giddings State) 2

Girls Track & Field
Colorado @ Black Forest League Championship
1) Peyton 215.5 2) Calhan 124.5 3) Simla 92 4) Ellicott 59 5) Kiowa 56 6) Pikes Peak Christian 37 7) Evangelical Christian 31 8) Edison 16 9) Miami Yoder 11 10) Hanover 10 11) Colorado 6 12) Elbert 4

Maryland @ 37th General Philip Draper Invitational
1) Episcopal 79 2) Holton-Arms 62.75 3) Georgetown Day 59 3) Bullis 59 5) Paul VI 51 6) Woodrow Wilson 45 7) St Stephens and St Agnes 38 8) Sidwell Friends 32 9) Our Lady Of Good Counsel 31 10) Potomac (McLean VA) 28 11) Madeira 25.75 12) Bishop O'Connell 18.75 13) Wakefield 18 14) Flint Hill 15.75 15) Oakcrest 15 16) Saint John Paul the Great Catholic 11 17) Maret 10 17) National Cathedral for Girls 10 17) Field 10 17) McDonogh 10 21) Washington Latin PCS 9 22) Maryland 8 23) Bishop Ireton 7 23) Edmund Burke 7 25) Trinity School At Meadow View 2 26) Trinity Christian 1

New Mexico @ NMAA 1A State Championships
1) Melrose 111 2) Quemado 56 3) Springer 44 3) Cimarron 44 5) Animas 43 6) Des Moines 28 7) Clovis Christian 22 8) Elida 20 9) Coronado 17 10) Oak Grove Classical 14 11) Floyd 10 12) Roy 7 12) House 7 14) Grady 6 15) Lake Arthur 5 16) Carrizozo 4 16) Reserve 4 18) Maxwell 3 18) Evangel Christian 3 20) Mosquero 2 20) Hondo Valley 2 22) New Mexico 1

Oklahoma @ OSSAA 1A State Championships
1) Boise City 72 2) Thomas Fay Custer 60 3) Velma-Alma 55 4) Regent Preparatory 52 4) Texhoma 52 6) Ripley 33 7) Davenport 32 8) Seiling 29 9) Vici 28 10) Welch 23.33 11) Beaver 20 11) Cherokee 20 13) Cyril 16 13) Sharon-Mutual 16 15) Weleetka 12 15) Pond Creek-Hunter 12 17) Southwest Covenant 10.33 18) Central (Marlow) 10 18) Waurika 10 20) Snyder 8 20) Goodwell Public 8 22) Timberlake 7.33 23) Laverne 7 23) Empire 7 25) Canton 6 25) Midway 6 25) Garber 6 25) Hydro-Eakly 6 29) Forgan 5 29) Indiahoma 5 31) Clayton 3 32) Sweetwater 2 32) Foyil 2 32) Kremlin-Hillsdale 2 32) Covington-Douglas 2 36) Sasakwa 1 36) Deer Creek-Lamont 1 36) Maysville 1 36) Okeene 1 36) Oklahoma 1 36) Alex 1

Texas @ TAPPS 4A State Meet
1) Covenant Christian (Colleyville) 95 2) The Woodlands Christian 84.5 3) Geneva School 77 4) Temple Christian (Fort Worth) 74 5) Cypress Christian 66 6) Texas 45 7) Trinity Christian (Lubbock) 44 7) Lubbock Christian 44 9) Pantego Christian 30 10) Brentwood Christian 28 11) Austin Concordia 25 11) Grace Prep 25 13) Northland Christian 24 14) Coram Deo (Flower Mound) 22 15) McKinney Christian 15 16) Reicher Catholic 14 17) Faith Academy Of Marble Falls 13.5 18) Shelton 13 19) Fellowship Academy 9 20) Lutheran-North 6 20) San Marcos Baptist 6 22) Logos Preparatory 5 23) San Jacinto Christian 4 23) John Paul II (New Braunfels) 4 25) Lake Country Christian 2 26) Vanguard 1 26) Trinity Midland 1

 
Gear Zone's Sale is Now On!